COPPERPLATE – krój, który przeczołga każdego. Ale każdy wie, że warto

Kraj pochodzenia: Anglia (upraszczając)

Epoka: od końca XVII wieku

O piśmie:
Copperplate jest krojem pisma, którego korzenie sięgają renesansowej Italii. Na pierwszy rzut oka widać jego powiązania z italiką, która była pismem używanym przez angielskich humanistów. Ewolucja tego kroju odbywała się równolegle w Anglii i na kontynencie (szczególnie w Holandii, która z racji swojej pozycji gospodarczej nawiązywała szerokie kontakty handlowe, w związku z czym rozwijały się liczne kancelarie, sporządzające dokumentację). Stąd wiele odmian pisma, które bywają określane generalnie jako English Roundhand.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że styl ten rozwijał się w dobie romantyzmu, a zatem epoce emocji. Znajduje to odzwierciedlenie już w samym sposobie pisania, w którym ogromną rolę zaczyna odgrywać nacisk na pióro, z jakim kreśli się litery. Stalówki ścięte (które piszący prowadzi z równomierną siłą po papierze) schodzą na dalszy plan (czyli dno szuflady), a skrybowie wchodzą na kolejne poziomy finezji kreśląc wymyślne floratury, od których zapiera nam dech aż do dzisiaj.

W I połowie XVIII wieku angielscy kaligrafowie podjęli próbę standaryzacji odmian kroju, w celu utworzenia pisma jak najbardziej praktycznego i jak najbardziej odmiennego od pisma gotyckiego (ten drugi cel udało im się osiągnąć w stu procentach, z tym pierwszym – musisz sprawdzić na własną rękę… 😉).

W ciągu XVIII wieku nastąpiła ekspansja English Roundhand w całej Europie i Ameryce Północnej. W XIX wieku przyspieszyło ją zastosowanie na szeroką skalę metalowej stalówki, w miejsce gęsiego pióra. To wtedy swoje firmy otwierali miedzy innymi Joseph Gillott i William Mitchell, których stalówki były i wciąż są produktami z najwyższej półki.

Narzędzia, których będziesz potrzebować, aby zmierzyć się z tym krojem:
– obsadka skośna,
– stalówka ostra / fleksująca, na początek polecam: Leonardt Principal EF lub Hunt 101 Imperial
– atrament, np. Parker Quink Black (nie pajączkuje na większości papierów, kałamarz wygodny do używania z obsadką skośną
– super gładki papier, np. Rhodia, Midori albo Clairefontaine.

Jeżeli masz jakieś pytania lub chcesz nauczyć się pisać tym krojem – napisz do mnie. Chętnie pomogę.

0 0 votes
Oceń artykuł
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] COPPERPLATE – krój, który przeczołga każdego. Ale każdy wie, że warto […]