Znalezione w spamie

Kliknęłam. I przepadłam na kilka godzin.
Nigdy, ale to nigdy nie zaglądam do spamu. No chyba, że szukam jakiegoś zaginionego maila. Tak było tym razem. W sumie nie wiem, czego szukałam i czy to znalazłam.

Ale trafiłam na coś innego. Okazuje się, że Mailchimp, kiedy nie zajmuje się ogranianiem maili, zajmuje się produkcją podcastów. I podesłał mi jeden z nich, stworzony we współpracy z Talkhouse. Materiał nazywa się „Sonic Symbolism” i jest to 9-częściowy wywiad z Bjork. Każda część poświęcona etapowi życia, związanemu z jej kolejnymi płytami.

Niezależnie od tego, jakie ma się zdanie na temat dorobku artystki, tego podcastu warto posłuchać. Nawet jeśli jej muzyka nie tylko do Ciebie nie trafia, ale nawet mierzi Cię dramatycznie.

Muzyka tutaj to punkt wyjściowy. Ważny, ale jest tam o wiele więcej bardzo ciekawych treści, kiedy spojrzymy z perspektywy osoby, zajmującej się jakiegoś rodzaju artystyczną ekspresją. Wywiad naprawdę daje do myślenia. To rozmowa o słuchaniu siebie, o znajdowaniu najlepszego sposobu na wyrażenie treści niemożliwych lub trudnych do opisania słowami, o wchodzeniu głęboko w dany temat. O kiczu.

Historia jest podróżą w czasie. Trochę też podróżujemy po świecie, bo Bjork i jej rodzina stosunkowo często zmieniają adres.

Usłyszałam kiedyś frazę: „Bo życie przecież jest po to, żeby coś przeżyć”. Niby truzim, ale ładny. Podejście Bjork do swojego własnego życia, kultury, zmian społecznych i twórczości to chyba najbardziej spektakularna wizualizacja tego stwierdzenia.
Ci, którzy pamiętają ją głównie jako prowokacyjną piosenkarkę mogą się zdziwić wewnętrznym spokojem, który słychać właściwie w każdym zdaniu. Nie znajdziemy tutaj uroczego elfa, za którego w dalszym ciągu chcą uważać ją niektóre media. Znajdziemy szczerą, twardo stąpającą po ziemi osobę, która przyznaje się do błędów i analizuje krok po kroku jak jej działalność wynikała bezpośrednio z życiowych doświadczeń.

Dużo mówi także o procesie twórczym i to jest chyba najciekawsze (także dla osób, które działalności artystycznej nie wpisują w swoje CV). O tekstach, które znaczą i ubieraniu ich w symbole. O tym, jak sposób wykonywania codziennych czynności wpływa na sposób tworzenia sztuki. O tym, że w pewnych fazach życia możemy być introwertykami, a w innych ekstrawertykami. O tym co ważne.

Jeśli szukasz dobrego słuchania przy kaligrafowaniu posłuchaj koniecznie.

Podcast w języku angielskim.

0 0 votes
Oceń artykuł
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments